Felietony

Dyscypliny wchodzące w skład informatyki

Off

Dyscypliny wchodzące w skład informatyki

Informatyka to stosunkowo młoda dziedzina nauki, plasująca się w bliskim sąsiedztwie znanych człowiekowi nauk ścisłych, zwłaszcza matematyki oraz dziedzin technicznych. Jej rozwój wpłynął na kształt współczesnego świata i wykształcenie się społeczeństwa informacyjnego – obecnie większość aspektów codziennego życia cywilizacyjnego zależy i polega na właściwym działaniu komputerów, oczekując od nich jak najlepszego funkcjonowania. Ze względu na to uwikłanie we wszystkie niemal dziedziny ludzkiego życia, informatyka jako nauka znacznie się rozrosła, zyskując ogromną liczbę pomniejszych dyscyplin, jakie się na nią składają. Zasadnicze działy informatyki to jej strona technologiczna, dotycząca budowy i zasad działania komputerów oraz sztuka programowania, oparta na matematycznej algorytmice – to dzięki niej możliwe jest skłonienie maszyny do wykonywania pożądanych operacji i zadań. Wraz z rozwojem sieci internetowej narodziły się dyscypliny webmasteringu, czyli tworzenia i obsługi stron internetowych oraz grafiki komputerowej, czyli tworzenia wizualizacji za pomocą specjalnych programów.

About the author / 

admin

Related Posts

Losowe artykuły:

  • Outsourcing IT Łódź

    Outsourcing IT Łódź Na polskim rynku większość (nie tylko małych) firm pozbawiona jest działu informatycznego, dlatego outsourcing IT staje się niezwykle popularny i dochodowy. Wiele firm zmaga się z wadliwie działającym systemem i infrastrukturą IT oraz kiepskim zarządzaniem procesami wewnętrznymi. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ utrzymanie własnego oddziału informatycznego wiąże się zwykle z…

  • Czym jest kryptologia?

    Czym jest kryptologia? Kryptologia to dziedzina nauki, zajmująca się opracowywaniem sposobów na skuteczne utajnianie pewnych informacji – tak, by potrzebna wieść mogła być poprawnie odczytana przez jej właściwego adresata, ale była jednocześnie zabezpieczona przed ujawnieniem się w każdej innej sytuacji. Sama nazwa wywodzi się od greckich słów kryptos i logos, oznaczających kolejno: ukryty i słowo….