Felietony

Czym zajmuje się programista?

Off

Każdy z nas korzysta codziennie z różnego rodzaju programów komputerowych. Bez nich nie poradziłyby sobie zarówno osoby prowadzące sklepy internetowe, księgowość, edytorzy czy fotografowie – wymieniając tylko parę. Żeby jednak mogli oni korzystać z ułatwiających im życie programów, potrzebny jest ktoś kto je dla nich stworzy – osoba ta to programista. Terminem programowanie określa się bardzo wiele czynności. Między innymi jest to pisanie kodu programu przy pomocy specjalnego języka, na przykład C++ czy Java.

Tworzenie takiego kodu to żmudny i skomplikowany proces, który wymaga nie tylko perfekcyjnego opakowania danego języka programowania, ale także wiedzy pochodzącej z innych dziedzin: analityki matematycznej, znajomości algorytmów czy narzędzi programistycznych. Każdy napisany program powinien być także dostosowany do jakichś wymagań sprzętowych, dlatego je także bierze się pod uwagę. Ale napisanie kodu to nie wszystko, następnie trzeba jeszcze przeprowadzać mnóstwo testów, dzięki którym będzie możliwe wychwycenie błędów w programie. Usuwanie błędów nazywa się debugowaniem (od angielskiego debug). Ta faza to jedna z ważniejszych czynności, ponieważ trzeba sprawdzić jak dany program zachowuje się w konkretnym środowisku systemowym, z jakimi sprzętami współpracuje i jak wykorzystuje ich zasoby. Kolejnym krokiem jest integracja, która polega na powiązaniu danego programu z innymi i ich scaleniu. Na tym jednak nie kończy się praca nad programem, trzeba bowiem cały czas sprawdzać jego sprawność i w razie potrzeby naprawiać. Generalnie praca programisty wymaga bardzo dużych umiejętności jak i również wymaga skupienia i spokoju, wynika to z tego ze pisanie tysięcy linijek kodu jest zadaniem trudnym.

Oczywiście do dyspozycji posiadają programiści specjalne oprogramowanie, które wspomaga tą pracę, jednak tak czy owak jest to zajęcie bardzo trudne i mozolne. Pomimo wszystko jednak wielu programistów wykonuje swoją pracę z pasją, co chyba jest niezbędne w tak trudnym zawodzie.

About the author / 

admin

Related Posts

Losowe artykuły:

  • Marketing szeptany kampanie

    Jaki efekt wywołują kampanie marketingu szeptanego? Formy reklamy, które nie są za bardzo skuteczne, szybko odchodzą w zapomnienie i ulegają zastąpieniu przez nowocześniejsze metody promowania biznesów. Marketing szeptany kampanie są jednak takim trochę starym wyjadaczem na rynku. Tworzono je lata temu i równie często tworzy się je dziś. A dlaczego przedsiębiorcy wciąż decydują się na…

  • Fora internetowe i ich rodzaje

    Fora internetowe i ich rodzaje Internet jest doskonałym miejscem, w którym ludzie o różnych poglądach mogą podyskutować praktycznie na każdy temat. Opinie można wyrazić praktycznie na każdej ze tworzenie stron www, dodając komentarz pod artykułem lub klikając ikonkę „Lubię to” pod jakimś postem. Jednakże najlepszym miejscem do dyskusji na wybrany i konkretny temat są fora…