Nowości

Czym jest kryptologia?

Off

Czym jest kryptologia?

Kryptologia to dziedzina nauki, zajmująca się opracowywaniem sposobów na skuteczne utajnianie pewnych informacji – tak, by potrzebna wieść mogła być poprawnie odczytana przez jej właściwego adresata, ale była jednocześnie zabezpieczona przed ujawnieniem się w każdej innej sytuacji. Sama nazwa wywodzi się od greckich słów kryptos i logos, oznaczających kolejno: ukryty i słowo. Kryptologia jest uznawana za dział informatyki, ponieważ do tworzenia zaszyfrowanych wiadomości wykorzystuje się komputery, zaś ciągi zakodowanych danych przypominają informatyczne algorytmy z zakresu programowania. Konieczność wykorzystywania kryptologii najbardziej kojarzy się z realiami czasu wojny, gdy istniała potrzeba przesyłania istotnych informacji, które nie mogły zostać odczytane przez niepowołane osoby. Obecnie jednak wymogi bezpieczeństwa poufnych danych osobowych i finansowych również zmuszają do korzystania z tej gałęzi wiedzy. Wykorzystuje się ją bowiem podczas procedur dotyczących obsługi bankowości internetowej, kart płatniczych czy haseł do rozmaitych kont internetowych.

 

About the author / 

admin

Related Posts

Losowe artykuły:

  • Gdzie kupić tani komputer

    Gdzie kupić tani komputer Na różnych forach internetowych można spotkać się z innymi opiniami na temat konkretnej sprawy, więc z całą pewnością warto jest przeglądać jak najwięcej wspomnianych for, żeby móc poszerzać swoje horyzonty. Jeżeli tematyką takiego forum są na przykład komputery, z pewnością znajdzie się na nim wiele ciekawych tematów właśnie w takiej kategorii….

  • Dobra inwestycja

    Każdy chciałby być właścicielem czegoś takiego jak tanie strony. Jest to świetna inwestycja praktycznie dla każdego, nawet dla osoby, która tak naprawdę się na tym wcale nie zna. Wystarczy wiedzieć jak się czymś takim obsługiwać i za ile można to tak naprawdę sprzedać, aby móc zbijać na tym niezłe pieniądze. Tanie strony są w dzisiejszych…