Felietony

Upadłość konsumenta

Off

Czym jest upadłość konsumenta?

Upadłość konsumenta jest procesem, który polega na wyciągnięciu konsumenta z długów, w które popadł podczas brania pożyczek, których nie jest w stanie obecnie spłacić.
Proces ten jest postępowaniem sądowym mającym za zadanie częściowo lub całkowicie oddłużyć konsumenta i spłacić wierzycieli. Dzięki takim działaniom konsument może wyjść ze spirali długów i rozpocząć życie z czystą kartą. Upadłość konsumenta może być ogłoszona przez osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Inaczej ma się to w wypadku osób fizycznych, które prowadzą różnego rodzaju spółki.
Upadłość ogłaszana jest przez sąd. Aby móc ogłosić upadłość należy złożyć i opłacić wniosek w sądzie odpowiednim dla miejsca zamieszkania osoby zadłużonej. Wniosek ten można sporządzić samodzielnie lub skorzystać z pomocy kancelarii prawnej. Posiedzenie sądu odbywa się bez udziału wnioskodawcy, który ma obowiązek wcześniej przygotować i przedłożyć wszystkie niezbędne dokumenty oraz dokładnie uargumentować konieczność ogłoszenia upadłości konsumenta.
Sąd najczęściej rozpatruje wniosek o upadłość konsumencką w czasie od kilku do kilkunastu tygodni, licząc od dnia złożenia wniosku do właściwego dla konsumenta sądu.

About the author / 

admin

Related Posts

Losowe artykuły:

  • Czym zajmuje się programista?

    Każdy z nas korzysta codziennie z różnego rodzaju programów komputerowych. Bez nich nie poradziłyby sobie zarówno osoby prowadzące sklepy internetowe, księgowość, edytorzy czy fotografowie – wymieniając tylko parę. Żeby jednak mogli oni korzystać z ułatwiających im życie programów, potrzebny jest ktoś kto je dla nich stworzy – osoba ta to programista. Terminem programowanie określa się…

  • Skup udziałów w nieruchomości

    Sprzedaż mieszkania po rozwodzie Podział majątku podczas rozwodu może rozwinąć się w prawdziwą batalię. Jeśli nieruchomości jest kilka, możemy w końcu dojść do porozumienia kto otrzyma którą z nich. Kiedy jednak jest to tylko jedno mieszkanie czy dom, konieczne jest spłacenie jednej strony przez drugą lub sprzedaż i podział pieniędzy. Niestety, nie jest to rozwiązanie…