Kartkowka geografia karpaty i sudety

24 listopada 2019 10:21


Pobierz: kartkowka geografia karpaty i sudety.pdf
Karpaty - góry w środkowej Europie, ciągnące się wygiętym ku północnemu wschodowi łukiem, o długości 1300 km i szerokości od 100 do 350 km. Osiągają wysokość 2655 m n.p.m.(Gerlach). Od Alp oddziela je dolina Dunaju, od Sudetów - Brama Morawska, południową granicę stanowi rzeka Dunaj.Karpaty leza w poludniowej polsce dzielimy je na karpaty wewnetrzne (tatry podhale Pieniny)i Karpaty zewnętrzne(Beskidy pogoze karpackie) Klimat gorski wyraznie zalezy od wysokości p.m. dosc duza opadow zwiekszajaca się z wysokością roślinność zroznicowana twozy wyrazne pietra regiel dolny regiel gorny kosodrzewina hale świerkowe turnie dominuja lasy swierkowe woda glowny obszar .Sudety południowo zachodnia Polska Klimat Sudety typowo górski chłodny wilgotny Przedgórze ciepły wilgoty występuje typ piętra klimatyczne. Sudety i Karpaty .Góry Świętokrzyskie, Karpaty i sudety. Które z tych gór (góry świętokrzyskie, karpaty, sudety) mają: 1. Ostre szczyty 2. niewielkie różnice wysokości 3. liczne jeziora górskie (lub Czarny Staw) 4.Sudety to starsze góry niż Karpaty, i ze względu na to że powstały wskutek wielu fałdowań i wypiętrzeń, odznaczają się bardziej zróżnicowaną budową niż Karpaty. Sudety zbudowane są zarówno ze skał pochodzenia prekambryjskiego, jak i młodszych - czwartorzędowych, a także skał wulkanicznych w różnym wieku (wśród nich .Woda zawierająca dwutlenek wegla powoduje rozpuszczanie tych skał i niszczenie ich.

W wyniku tego procesu powstały pojedyncze skałki wapienne o kształtach maczug, iglic, mnichów.a) Wyżynę.

0/1/2 9.Sudety - informacje podstawowe. Położone są w południowo-zachodniej Polsce na terenie województw dolnośląskiego i opolskiego. Dzielą się na Sudety Zachodnie, Środkowe i Wschodnie. U ich przedpola wydziela się Przedgórze Sudeckie. Klimat SudetówDozwolone jest pobieranie materiałów oraz ich modyfikacja (przystosowanie, przeróbka) wyłącznie do własnego użytku dydaktycznego związanego z wykonywanym zawodem nauczyciela w danej placówce szkolnej i prezentowanie ich na forum szkoły (w tym innym nauczycielom i rodzicom uczniów).Krainy geograficzne Polski. Karpaty. Startuj z nami!. zamów reklamę zobacz szczegóły Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » GimnazjumKartkowka z geografii planeta nowa 3 karpaty to częsty temat wpisów na blogach w portalu pinger.pl. Są rzeczy, które też możesz otagować Kartkowka z geografii planeta nowa 3 karpaty?Sprawdzian Nowa Era Wyżyny Chomikuj: nowa era przyroda dla klasy 5 Sprawdzian z przyrody klasa 5 nowa era krajobrazy nizin testy z historii wyd sprawdzian z przyrody klasa 5 wyzyny i góry .a) Wyżynę Krakowsko-częstochowską b) Wyżynę Lubelską c) Góry Świętokrzyskie d) Sudety e) Karpaty f) Warszawę.

0/1/2 9.Planeta Nowa 3 Kartkówka z Karpat.

Potrzebuje na jutro Dziękowałbym za wstawkę .Karpaty są w większości zbudowane z utworów znacznie młodszych niż Sudety. Ich budowa geologiczna jest taka, jaką miały Sudety setki milionów lat temu. Dominują tu skały osadowe: piaskowce i łupki trzeciorzędowe ( tak zwany flisz karpacki), osadzone niegdyś w morzu.Sudety, Sudetská soustava), a od tamtego czasu jako Karkonosko-jesionicką subprowincję (cz. Krkonošsko-jesenická subprovincie) lub Karkonosko-jesionicki system. Nazwa „Sudety" jest również używana, choć rzadko; przy tym posiada nieco negatywne konotacje z powodów historycznych (Kraj Sudetów wMay 17, 2014Ten film powstał przy użyciu Edytora wideo YouTube ( Połączyłem te krótkie filmiki. Zestawienie filmów źródłowych jest podane.1) Najważniejsze wskaźniki i ich wartości: a) liczba ludności Polski - ok. 38,2 mln b) gęstość zaludnienia Polski - ok. 122 os/km2 c) przyrost naturalny - niewiele ponad 0Powierzchnia Polski wynosi 322 575 km², w tym: obszar lądowy (wraz z wodami śródlądowymi) - 311 888 km², morskie wody wewnętrzne - 2005 km², morze terytorialne - 8682 km².Przygotuj się do sprawdzianu i rozwiąż bezpłatne testy wiedzy oparte o szkolne podręczniki. Klasówka będzie Twoja!Ponieważ w Polsce zdecydowanie pżeważają tereny nizinne (poniżej 200 m n.p.m.), zajmujące aż 75% powieżhni kraju, średnia wysokość wynosi tylko 173 m n.p.m., mediana 149 m n.p.m.

Niziny występują na pułnocy i w centrum, natomiast obszary gurskie i wyżynne na południu.Blog.

Będą tu zamieszczane: informacje, które wykraczaja poza podstawę programową, ciekawostki geograficzne, zadania dla zainteresowanych.Od października do grudnia w naszej szkole był realizowany projekt SMOK pt. „Tworzenie i wykorzystanie e-platformy edukacyjnej z geografii, wspomagającej naukę geografii i udział uczniów w konkursach przyrodniczych" (dofinansowany przez Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy).Klasa 3 , Planeta Nowa , Geografia , Gimnazjum , Zasoby , dlanauczyciela.pl. Dozwolone jest pobieranie materiałów oraz ich modyfikacja (przystosowanie, przeróbka) wyłącznie do własnego użytku dydaktycznego związanego z wykonywanym zawodem nauczyciela w danej placówce szkolnej i prezentowanie ich na forum szkoły (w tym innym nauczycielom i rodzicom uczniów).Krainy geograficzne w Polsce - podział Polski na obszary wyróżniające się podobnymi cechami krajobrazowymi i geologicznymi.Zostały one usystematyzowane w pasach rzeźby terenu:Karpaty polskie - informacje, podział, ciekawostki. Karpaty to jeden z bardziej rozległych łańcuchów górskich świata - stanowią także drugą pod kątem wysokości krainę w Europie. Specyfika tego obszaru sprowadza się do faktu, iż jest on wewnętrznie nad wyraz zróżnicowany, jak w wymiarze geologicznym, jak i krajobrazowym.Pasma górskie w Polsce, czyli bogactwo wspaniałych krajobrazów. Styczeń 11th, 2016 | 0 Comments. Coraz więcej turystów z całego świata zauważa, jak różnorodnym pod względem atrakcji i zabytków krajem jest Polska.Karpaty wchodzą w skład wielkiego systemu górskiego - łańcucha alpejsko-himalajskiego.Stanowią drugi co do powierzchni łańcuch górski Europy. Zajmują powierzchnię 190 tys. km², z tego w Polsce 19,6 tys. km² (6,3% powierzchni państwa).Najwyższym ich szczytem po polskiej stronie są Rysy liczące 2499 m n.p.m., zaś najwyższym szczytem całych Karpat jest Gerlach po stronie Słowackiej (2655 m n.p.m.) Karpaty dzieli się, podobnie ja Sudety na: - Karpaty Zachodnie, leżące na Słowacji i w Polsce i znajdują się tam m.in. Tatry.Geografia Polski 4 • zimą znad Morza Barentsa i Nowej Ziemi, przynosząc pogodę mroźną i słoneczną, czasami z obfitymi opadami śniegu • wiosną znad Grenlandii, przynosząc krótkotrwałe kwietniowo-majowe (często z przymrozkami) ochłodzenie,Komitet Organizacyjny Konkursu Geograficznego „Geo-Planeta" uprzejmie zaprasza do wzięcia udziału w Konkursu. Korespondencję prosimy kierować pod adres:Start studying Przyroda KL.5 dział 6 Poznajemy krajobrazy gór. Learn vocabulary, terms, and more with flashcards, games, and other study tools..


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz