Sprawdzian historia traktat wersalski

23 lutego 2022 08:14


Mały traktat wersalski - włączony do traktatu wersalskiego 28 czerwca 1919 r. nakładał obowiązek ochrony praw mniejszości narodowych w nowych państ¬wach Europy Środkowej Plebiscyt - głosowanie ludności za przynależnością określonego terytorium do danego państwaDo traktatu wersalskiego został dołączony tzw. mały traktat wersalski, który został podpisany przez nowe państwa Europy Środkowej i nakładał na nie obowiązek ochrony praw mniejszości narodowych. Bilans. W wojnie wzięły udział 33 państwa. Zginęło około 10 milionów żołnierzy, drugie tyle zostało rannych.Kiedy w Wersalu podpisany został traktat pokojowy zamykający I wojnę światową? 24 czerwca 1919 r. 28 czerwca 1919 r. 4 lipca 1919 r. Jakie państwo otrzymało od Niemiec największą część obszarów? Czechosłowacja Jugosławia Polska: Jakie nowe państwa powstały po zakończeniu I wojny światowej? Finlandia, Włochy, Polska i .Aktualna kategoria: Nauka » Historia » Gimnazjum - testy do lekcji. Zestaw: "204. Traktat wersalski" Statystyki zestawu: Ocena: 1 Zagłosowało: 2 Moje statystyki: nie jesteś zalogowany Zestaw ostatnio rozwiązywany przez: Maria Ratajczak .Test System wersalski, podrozdział podręcznika Poznać przeszłość. Wiek XX dla Klasa I. Przygotuj się do klasówki i sprawdzianu.Traktat wersalski był układem pokojowym pomiędzy Niemcami i państwami ententy, który ostatecznie zakończył I wojnę światową.

Podpisano go w Paryżu 28 czerwca 1919 roku, a ratyfikowano 10 stycznia 1920 roku.

W obradach konferencji pokojowej brało udział 27 państw, w tym Polska, natomiast nie dopuszczono d.Traktat Wersalski. Jakie było postanowienie wobec Polski. znaczy się na tym traktacie xD ? To pytanie ma już najlepszą odpowiedź, jeśli znasz lepszą możesz ją dodaćPolecam jako test sprawdzający, zarówno do matury, jak i przed klasówką. Wiadomości na poziomie rozszerzonym. Zawiera 12 pytań. Rozwiąż test i sprawdź swoją wiedzę.Test dla liceum z historii. Test składa się z 44 pytań. Szukaj Grupy Zadania Przeglądaj Zaloguj się. #system #wersalski #I #wojna #światowa #IWŚ #konferencja #w #wersalu #traktat #wersalski. Test: System wersalski Pytania dotyczące kształtowania się ładu wersalskiego w Europie. .Traktat wersalski - główny traktat pokojowy kończący I wojnę światową, podpisany 28 czerwca 1919 roku przez Niemcy, mocarstwa Ententy, państwa sprzymierzone i stowarzyszone.Dokumenty ratyfikacji złożono 10 stycznia 1920 roku w Paryżu i z tą datą wszedł w życie.Traktat ustalił wiele granic międzypaństwowych w Europie oraz wprowadził nowy ład polityczny.Traktat wersalski kończył I wojnę światową i ustalał powojenny porządek Europy i świata. Oprócz głównego układu pokojowego powstało wiele dokumentów regulujących przynależność .Postanowienia traktatu wersalskiego.

Traktat wersalski - traktat pokojowy między zwycięzcami I wojny światowej a Niemcami podpisany w Wersalu.

Powstanie Ligi Narodów - organizacji międzynarodowej stojącej na straży pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego.1. SYSTEM WERSALSKI _____ 1. Traktaty pokojowe po I wojnie światowej Działania wojenne w I wojnie światowej zakooczyły się 11.11.1918 r. podpisaniem rozejmu w wagonie kolejowym w lasku ompiegne. Postanowiono zwoład konferencje pokojową do Paryża by przygotowad traktaty pokojowe ostatecznie kooczące wojnę.Now including HGTV, Food Network, TLC, Investigation Discovery, and much more.Polska okazała się beneficjentem Traktatu Wersalskiego, znalazła się w grupie mocarstw zwycięskich po I wojnie, uczestniczyła w negocjacjach pokojowych, co było swego rodzaju cudem .System wersalski był bardzo niestabilny, gdyż Francja i Wielka Brytania były zbyt osłabione, by utrzymać równowagę polityczną w Europie, a "wielcy niezadowoleni" (Niemcy, Rosja, Włochy) robili wszystko, by go obalić. Jego zasady były dyskutowane i rozstrzygane przez różne komisje aż do 1922 r.TRAKTAT WERSALSKI - wszystkie strony uważały, że winnym rozpętania wojny są Niemcy - nie postanowiono likwidować imperializmu, żeby móc odbudować Niemcy Anglia nie chciała osłabienia, bo wtedy mogłaby rozwijać się Francja.

Francja chciała osłabić Niemcy.

W Kongresie uczestniczyło 27 państw w tym 5 mocarstw: - USA - Anglia - Francja - Japonia - Włochy Francja poniosła .Mały traktat wersalski. Postanowienia traktatu w Sèvres z 10.VIII.1920 r. wobec Turcji. Straty terytorialne - Półwysep Arabski, Irak, Syrię, Liban, Palestynę oraz część Tracji. Redukcja sił zbrojnych do 50 tys. żołnierzy i zakaz posiadania ciężkiego sprzętu. 3.Plik traktat wersalski.doc na koncie użytkownika jchrzan • folder historia III • Data dodania: 10 lut 2014 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Zobacz 4 odpowiedzi na zadanie: Co to jest traktat wersalski ? Traktat wersalski (Pokój Paryski) - główny układ pokojowy kończący pierwszą wojnę światową, podpisany 28 czerwca 1919 roku przez Niemcy, mocarstwa Ententy i państwa sprzymierzone i stowarzyszone.Historia RP NP - LEKTOR - Lekcja 1 Traktat wersalski nowy ład polityczny -. Kabaret Moralnego Niepokoju - Wielki Test o Historii Polski - Duration: 14:44. Wersalskie potyczki o Polskę .traktat z Austrią w Saint-Germain. prezydenci polski najważniejsze daty w historii polski wiek wojen sprawdzian królowie elekcyjni polska i świat w 2 połowie 20 wieku daty historyczne królowie polski chronologicznie powtórzenie do egzaminu gimnazjalnego przed wybuchem 1 wojny .Po półrocznych obradach, 28 czerwca 1919 roku w Sali Lustrzanej pałacu wersalskiego, 27 państw zwycięskiej koalicji podpisało traktat pokojowy z Niemcami.

Pokonane państwa nie zostały zaproszone na konferencję.

W obradach nie uczestniczyły także Rosja bolszewicka, ani biała Rosja.Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy .traktatu wersalskiego. 10.09.1919 r. Traktat pokojowy z Austrią w Saint - Germain 27.11.1919 r. Traktat pokojowy w Neuilly z ułgarią 10.01.1920 r. Powstanie Ligi Narodów. 04.06.1920 r. Traktat pokojowy w Trianon z Węgrami. 10.08.1920 r. Traktat pokojowy w Sevres z Turcją. Temat 2. 28.06.1919 r. Mały Traktat Wersalski 1926 r.System wersalski był bardzo niestabilny, gdyż Francja i Wielka Brytania były zbyt osłabione, by utrzymać równowagę polityczną w Europie, a "wielcy niezadowoleni" (Niemcy, Rosja, Włochy) robili wszystko, by go obalić. Jego zasady były dyskutowane i rozstrzygane przez różne komisje aż do 1922 r.TAGI: traktat wersalski gospodarka I wojna światowa Europa ideologia polityka I wojna światowa była konfliktem, którego zakończenie zmieniło porządek na całym świecie. Związane jest to z masowością wojny, ogromną liczbą państw biorących w niej udział oraz z wydarzeniami, które stały się bezpośrednimi skutkami konfliktu.28 czerwca 1919 r podpisano w Wersalu traktat pokojowy, który 16 lipca Niemcy ostatecznie ratyfikowały warunki traktatu zwanego traktatem wersalskim. Sejm polski ratyfikował go 31 lipca 1919 r, a postanowienia weszły w życie 10 stycznia 1920.Traktat wersalski powołał do życia Ligę Narodów , która miała na celu czuwać nad pokojem na świecie. - Prezydent Stanów uważał, że dzięki lidze uda się wyeliminować konflikty zbrojne. Do Ligi przystąpiły 32 państwa uczestniczące w konferencji wersalskiej oraz 13 państw neutralnych.28 czerwca 1919 r. w Sali Lustrzanej pałacu wersalskiego państwa zwycięskiej koalicji podpisały traktat pokojowy z Niemcami. Był on najważniejszym z układów kończących I wojnę światową, w której zginęło około 9 milionów żołnierzy, a około 20 milionów zostało rannych..


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz